Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consultanta si reprezentare nerespectare preaviz ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consultanta si reprezentare nerespectare preaviz demisionar

Rog pasi de facut in cazul nerespectarii preavizului de catre angajat la demisie
Suntem societate comerciala. CIM pe durata nedeterminata, Demisie, Nerespectare preaviz.
In contractul de munca -> in clar 20 de zile lucratoare.
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.