avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Frauda online
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Frauda online

Buna ! Caut disperata ajutor. Eu si prietenul meu am gasit pe internet o masina de vanzare. Vânzătorul e plecat in Anglia si mi-a cerut drept dovada ca detin banii pt mașină, sa ii depun la Moneygram pe numele prietenului meu si apoi sa ii arat poza cu dovada, urmand ca dupa cumpararea masinii eu sa schimb destinatarul banilor, de pe prietenul meu, pe el. Din greseala mea, in poza a aparut si nr de referinta pe baza caruia se pot retrage banii. Ideea e ca dupa cateva ore, suma de 1.000 € depusa, a fost ridicata din Anglia de " vanzator" care a falsificat cumva niste acte si folosindu-se de numele prietenului meu...prietenul meu fiind aici in tara cu mine. Eu am o poza a buletinului a presupusului vanzator, dar nu stiu daca e chiar el sau e vorba de o alta identitate furata. Mai pot face ceva pentru a recupera banii ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: GeoGeoB , utilizator 01:52, 17 Septembrie 2021
Depuneti plangere penala, dar slabe sanse sa mai recuperati ceva.
Off... am poza cu buletinul lui, am dovada toate mailurile si hartiile de la banca. Sa fie imposibil? Care ar fi urmatorul pas ? Plangere la politia de pe raza localitatii lui sau direct la parchet ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Depuneti plangere penala, dar slabe sanse sa mai recuperati ceva.

Ultima modificare: Vineri, 16 Noiembrie 2018
Lidyalexandra, utilizator
Buna ziua! Povestiti cele intamplate si celor de la moneygram, poate va ajuta sa aflati cine a retras banii, de unde, ce agentie, si cum daca nu erau trimisi pe numele dumnealui...
Poate va recuperati banii de la agentul ce a permis asta si ei, moneygram, ii recupereaza de la el
Multumesc pt raspuns! Cei de la Moneygram mi-au spus ca banii au fost rodicati de cineva care si-a insusit identitatea iubitului meu... si cam atat. O sa mai insistăm la ei. Acum am fost la parchet si am depus plângere.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua! Povestiti cele intamplate si celor de la moneygram, poate va ajuta sa aflati cine a retras banii, de unde, ce agentie, si cum daca nu erau trimisi pe numele dumnealui...
Poate va recuperati banii de la agentul ce a permis asta si ei, moneygram, ii recupereaza de la el

Si banuiesc ca pentru a ridica banii trebuia sa prezinte un act de identitate, ceva, operatorului de unde a ridicat banii care sa ateste ca e persoana respectiva... Insistati la ei, banuiesc ca si Politia va intreba asta...

Alte discuții în legătură

Frauda pe internet, ilegalitați moneygram GeoGeoB GeoGeoB Buna ziua, va rog sa ma ajutați in următoarea situație. In luna august 2021, sora mea cea mică a vrut sa se mute in chirie împreuna cu prietenul ei. Au ... (vezi toată discuția)
Tentativa frauda vanzatori olx cflorini cflorini Buna ziua, va rog sfatuiti-ma ce ar trebui sa fac. voi scrie pe scurt despre ce e vorba. Fiind interesat de achizitionarea unui autovehicul second, rasfoiesc ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera o masina barbumarian509 barbumarian509 Buna ziua am si eu o problema.Am cumparat o mașină acum doi ani de la un văr și nu am avut timp sa o inscriu pe numele meu .Deoarece el este plecat în ... (vezi toată discuția)