Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipată

Bună seara. Vă rog frumos să-mi rezolvați și mie o nelămurire: am muncit în țară vreo 19 ani că asistentă medicală și în Spania 18 în mediere socială . Aș vrea să știu dacă aduc vechimea din Spania, dacă mă pot pensiona anticipat și în același timp să pot folosi vechimea de acolo pentru a mă pensiona la 65,5 ani după legea spaniolă, sau aducand-o în țară o pierd în Spania? M-am născut în martie 1960. Când aș putea să solicit pensionarea anticipată? Știu că se pierde un anumit procentaj fiindcă e anticipată. Când împlinesc 62 se recalculează? Mulțumesc anticipat!
Salome V., utilizator