avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retur altex produs cumparat din magazin
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retur altex produs cumparat din magazin

Buna seara. Am si eu o problema cu un monitor care nu respecta specificatiile producatorului.
Am cumparat un monitor vineri dintr-un magazin altex. Cand am ajuns acasa am constatat ca in loc de 144hz (cat scria pe site-ul producatorului) are decat 60. Ce-i drept arata ca ar “functiona” pe 144hz dar merge exact ca unul de 60hz, peste 60hz are frame skipping in ultimul hal.
Am fost la altex si doamna de acolo mi-a spus ca nu il mai pot returna. Ce as putea face in acest caz? Exista vreo modalitate sa imi recuperez banii pe el?
Cel mai recent răspuns: Ionut1392 , utilizator 17:57, 21 Noiembrie 2018
Poate fi marfa contrafacuta sau o banala inselatorie (cum sunt de ex. USB stickurile chinezesti de 2 TB la 3-10 euro bucata), sesizati Politia.

Asta, bineinteles, presupunand ca l-ati putut testa adecvat si stiti despre ce vorbiti.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Noiembrie 2018
tgeorgescu, utilizator


tgeorgescu a scris:

Poate fi marfa contrafacuta sau o banala inselatorie (cum sunt de ex. USB stickurile chinezesti de 2 TB la 3-10 euro bucata), sesizati Politia.

Asta, bineinteles, presupunand ca l-ati putut testa adecvat si stiti despre ce vorbiti.

Da, a fost testat, daca nu eram sigur si nu aveam dovezi care sa sustina ceea ce zic, il lasam asa..
Spuneam asta pentru ca G-Sync nu este acelasi lucru cu FreeSync. Explicat aici ce nu pot face ele: [ link extern ] /


tgeorgescu a scris:

Spuneam asta pentru ca G-Sync nu este acelasi lucru cu FreeSync. Explicat aici ce nu pot face ele: [ link extern ] /

Nu are nici g-sync nici freesync, e vorba de asus vg248qz.. mai multe detalii am gasit acolo, am facut testul, intre 60 si 144 hz nu era nicio diferenta, am facut testul cu alt monitor si diferenta era clara
[ link extern ]
Ok, daca nu accepta returnarea, plangere penala pentru escrocherie.

Alte discuții în legătură

Probleme legea nr. 449/2003 Mutrescu Mutrescu Bună ziua, anul trecut am cumpărat de la Altex un telefon Asus, și după câteva luni îmi tot apăreau pete galbene pe ecran, pana când în Martie în ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani pe licenta software nedorita cipyk cipyk Am citit o stire in care un domn din Franta, care a achizitionat un laptop Asus cu sistem de operare Windows XP preinstalat, a solicitat returnarea banilor pe ... (vezi toată discuția)
Telefon philips s388 neconform? rdumitru2014 rdumitru2014 Am achizitionat de la un operator de telefonie mobila si internet un telefon mobil Philips S388, cu avans si rate egale, intrucat ei au doar 3G, pe data de ... (vezi toată discuția)