Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retur altex produs cumparat din magazin
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retur altex produs cumparat din magazin

Buna seara. Am si eu o problema cu un monitor care nu respecta specificatiile producatorului.
Am cumparat un monitor vineri dintr-un magazin altex. Cand am ajuns acasa am constatat ca in loc de 144hz (cat scria pe site-ul producatorului) are decat 60. Ce-i drept arata ca ar “functiona” pe 144hz dar merge exact ca unul de 60hz, peste 60hz are frame skipping in ultimul hal.
Am fost la altex si doamna de acolo mi-a spus ca nu il mai pot returna. Ce as putea face in acest caz? Exista vreo modalitate sa imi recuperez banii pe el?
Poate fi marfa contrafacuta sau o banala inselatorie (cum sunt de ex. USB stickurile chinezesti de 2 TB la 3-10 euro bucata), sesizati Politia.

Asta, bineinteles, presupunand ca l-ati putut testa adecvat si stiti despre ce vorbiti.
tgeorgescu, utilizator

tgeorgescu a scris:

Poate fi marfa contrafacuta sau o banala inselatorie (cum sunt de ex. USB stickurile chinezesti de 2 TB la 3-10 euro bucata), sesizati Politia.

Asta, bineinteles, presupunand ca l-ati putut testa adecvat si stiti despre ce vorbiti.

Da, a fost testat, daca nu eram sigur si nu aveam dovezi care sa sustina ceea ce zic, il lasam asa..
Spuneam asta pentru ca G-Sync nu este acelasi lucru cu FreeSync. Explicat aici ce nu pot face ele: [ link extern ] /

tgeorgescu a scris:

Spuneam asta pentru ca G-Sync nu este acelasi lucru cu FreeSync. Explicat aici ce nu pot face ele: [ link extern ] /

Nu are nici g-sync nici freesync, e vorba de asus vg248qz.. mai multe detalii am gasit acolo, am facut testul, intre 60 si 144 hz nu era nicio diferenta, am facut testul cu alt monitor si diferenta era clara
[ link extern ]
Ok, daca nu accepta returnarea, plangere penala pentru escrocherie.