avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1168 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilanțul unei firme
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilanțul unei firme

A-mi puteți spune de ce o firma are profit net negativ? Un exemplu: 2017 Cifra de afaceri 900000 de lei. Profit net -43000. Datorii 64000. Capital propriu 261000. active circulante 127000. A-mi puteți spune va rog care a fost situația firmei anul trecut?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 08:33, 13 Decembrie 2018
Firma are pierdere. Trebuie sa explicati unde ati intalnit aceasta situatie cu profit net negativ? Poate o fi greseala de redactare sau de interpretare.
Am văzut acest bilanț pe pagina listafirme.ro Sunt multe firme cu asemenea bilanțuri.
E trecuta pierderea cu semnul minus la profit. In exemplu d-voastra nu ati mentionat activele imobilizate.
Bună seara. O să precizez ceea ce lipsește. Reiau lista exacta. Anterior am făcut anumite rotunjiri.
Cifra de afaceri: 931 726
Profit Net: -46 438
Datorii: 64 706
Active imobilizate: 199 583
Active circulante: 127 080
Capitaluri Proprii: 261 957
Angajați (nr. mediu): 6
Datele sunt preluate de pe site-ul listafirme.ro.
O sa va las referință și bilanțul din 2016:
Cifra de afaceri :1 138 805
Profit net :-47 864
Datorii: 90 535
Active imobilizate: 209 380
Active circulante: 189 550
Capitaluri Proprii: 308 395
Angajați: 6

Alte discuții în legătură

Cum pot verifica un bilant online? oana paun oana paun buna ziua. doresc a stii cum pot verifica online daca am depus bilantul pe anul 2008 la ambele semestre si daca le pot lista? ... (vezi toată discuția)
Apar cu datorii ? evgheni evgheni Buna seara. Sunt asociat unic la o s.r.l. care nu mai are activitate de 5 ani si pe care vreau sa o radiez. Mentionez ca la ora actuala nu am contabil si de ... (vezi toată discuția)
Ajutor! bilant de lichidare. evgheni evgheni Buna seara Imi puteti spune daca bilantul de mai jos este acceptabil pentru ONRC in vederea radierii ? Mentionez ca certificatul de atestare fiscala emis de ... (vezi toată discuția)