Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Orele petrecute in avion pentru delasare delegatie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Orele petrecute in avion pentru delasare delegatie sunt ore de lucru?

Orele petrecute in avion, taxi, aeroport pentru asteptare conexiuni atunci cand sunt in delegatie sunt asimilate cu orele de lucru?
Care sunt obligatiile angajatorului in acest caz?
dragosc02, utilizator
Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare - art.111 C.mun.

Nu constituie timp de munca, timpul pe care salariatul, de exemplu, il petrece pe drum pentru a ajunge si a se inapoia de la locul unde este delegat.

Studiu de caz: Programul de munca si timpul de lucru in delegatie
[ link extern ]