Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruire introductiv generala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruire introductiv generala

Unde gasesc in lege cat timp dureaza instruirea introductiv generala la locul de munca ? Cand se face si cat timp ?

Multumesc frumos .
Buna ziua,
Le gasiti in HG 1425/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu Art. 83.,
Gasiti versiunea actualizata, daca pot spune asa, pe site.ul inspactiei muncii (incepand cu pag. 29 din link-ul de mai jos)
[ link extern ]
Multumesc frumos . Mi-a fost de mare ajutor .
Ca durata trebuie sa aveti in vedere
-ART. 80^1 Durata instruirii lucrătorilor în domeniul securitătii şi sănătătii în muncă, pentru fiecare dintre cele 3 faze prevăzute la art. 77 şi pentru instruirea periodică efectuată suplimentar celei programate prevăzută la art. 98, nu va fi mai mică de 1 oră şi se stabileşte prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii şi/ sau unitătii potrivit prevederilor art. 15 alin. (1)
pct. 8, datat şi aprobat de către angajator.