avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Doresc să ies din asociația de proprietari. Cum să ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Doresc să ies din asociația de proprietari. Cum să procedez?

Buna ziua!Doresc sa ies din asociatia de proprietari din care fac parte si as dori sa stiu cum sa procedez si care este legea ce imi permite acest lucru.In acest moment singura utilitate ce o platesc prin asociatie, este apa rece si canalul.Am comunicat presedintelui asociatiei intentia mea si m-a informat ca nu pot iesi din asociatie decat daca toata scara de bloc doreste acest lucru.Va multumesc mult
Ultima modificare: Duminică, 25 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 22:22, 28 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nu se poate fiind intr-un condominiu FORTAT.
Iesirea ar presupune sa va deconectati de la apa, canal, gaze, electricitatea comuna, sa intrati in apartament prin alta parte decat pe usa, sa renuntati la acoperis, pereti comuni, etc.
NU ESTE POSIBIL!
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Scara de bloc unde locuiesc, plateste prin asociatie doar furnizorul de apa rece. ATAT!Celelalte utilitati le platim fiecare locatar acolo unde isi are sediul furnizorul.La fel de bine pot plati si apa rece la sediul furnizorului, asa cum fac si cei care nu sunt inscrisi in asociatii, Ceea ce ma intereseaza prin iesirea din acesta asocitie este plata apei direct la furnizor.Bineinteles ca in eventualitatea unor reparatii voi contribui ca toti ceilalti locatari.Asta doresc sa stiu.Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018
allina_geo, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Si la fel de bine taiati peretii pe jumatate si va luati partea de acoperis si platiti si curatenia si toate celelalte? va intreb,
La fel de simplu va faceti racord la apa, gaze si curent direct in strada?
NU SE POTE IESI DIN ASOCIATIA FDE PROPIETARI!
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate iesi foarte bine din asociatia de proprietari
Dv ati devenit membru proprietar in baza acordului de asociere
Daca intelegeti sa renunutati la calitatea de membru proprietar este suficient sa incheiati inscris prin care informati asociatia de proprietari ca renuntati la aceasta calitate
Totusi,deoarece locuiti in imobil de locuit in comun cererea pentru iesitul din asociatia de proprietari nu are drept efect decat micsorarea drepturilor dv de a participa si de a vota in adunarea generala,in rest toate obligatiile va revin ca restului membrilor proprietari
Locuitul in imobil de locuit in comun genereaza obligatii in sarcina proprietarilor respectiv achitarea lunara de cote parti
Multumesc pentru raspuns.

Alte discuții în legătură

Diferente de apa rece Nicoadi Nicoadi Buna ziua! Cum se calculeaza diferentele de apa rece inregistrate si distribuirea sumelor de plata aferente la un bloc dintr-o asociatie de proprietari ? Am ... (vezi toată discuția)
Diferente apa calda si apa rece in blocurile contorizate MihaelaVio MihaelaVio Buna ziua! locuim intr-un bloc din sectorul 4 si avem administratie comuna la doua scari. Blocul are contoare de apa rece si apa calda pe apartamente si cu ... (vezi toată discuția)
Instalare apometre apa calda-rece fara acordul asociatiei razvancost razvancost Pot sa imi instalez apometre si sa oblig administratia sa inregistreze consumul (si sa platesc in consecinta) daca toti ceilalti platesc pausal?: nu folosesc ... (vezi toată discuția)