Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masuri Educative
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masuri Educative

Buna ziua , daca am primit ca pedeapsa < Masuri educative > , pot parasi tara ?
Ce fel de masura educativa ati primit?
Pe durata executării măsurilor educative neprivative de libertate, instanţa poate impune minorului una sau mai multe obligaţii. Scrieti exact ce s-a dispus de instanta.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: Aplică inculpatului minor (-----------------) măsura educativă neprivativă de libertate ,,Supravegherea’’ pe durata de 6(şase) luni, sub coordonarea Serviciului de Probaţiune Galaţi, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere, prevăzută de art. 335 alin.1 cp., cu aplicarea disp. art. 396 alin. 10 cpp şi ale art. 113 alin.3 din Codul penal. Conform disp. art.121 alin. 1 lit. e din Codul penal, obligă pe inculpatul minor să se prezinte la Serviciul de probaţiune Galaţi la datele fiscale ale acestora. Onorariul apărătorului desemnat din oficiu în cuantum de 520 lei Delegaţie nr: 233/24.10.2017, avocat (-----), va fi avansat Serviciului de Asistenţă juridică (------), din fondul Ministerului Justiţiei şi, conform art. 275 alin.6 din Codul de proc. penală rămâne în sarcina statului. Conform disp. art.274 Cpp. obligă pe inculpat să plătească statului, cu titlu de cheltuieli judiciare 150 lei. Cu drept de apel. Pron. în şed. publică din 22.11.2018
Document: Hotarâre 132/2018 22.11.2018
Vorbiti la probatiune, trebuie sa va prezentati acolo la datele stabilite.