Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... regimul minorului dupa incredintare in cazul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

regimul minorului dupa incredintare in cazul contractului in strainatate

Sunt in situatia de a accepta un contract in Suedia oferit de compania in care lucrez. In situatia in care copilul minor mi-a fost incredintat definitiv si irevocabil in urma divortului, mai am nevoie de acordul celuilalt parinte pentru sederea sa in Suedia alaturi de mine?

Multumesc anticipat.
Daca vi se incredinteaza minorul prion hotarire definitiva si irevocabila nu mai aveti nevoie de acordul celulilalt parinte
Ma refeream la sederea minorului in strainatate, nu doar la calatorie . Daca exista un program de vizitare stabilit in instanta, el va pretinde ca nu-mi respect aceasta indatorire. Si ca il privez de la a avea o legatura cu el.
va trebui sa notificati in scris tatal minorului, in legatura cu schimbarea domiciliului acestuia.
Ar trebui sa va interesati daca nu cumva autoritatile suedeze cer acordul expres al tatalui pentru stabilirea resedintei pe teritoriul lor.