Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobiliare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobiliare

Ce inseamna sa transmiti titlul de proprietate unei ag imobiliare cu care inchei un contract de exclusivitate. Riscuri.
1. Sa nu poata un eventual cumparator sa vada originalul titlului.
2. Sa nu poata fi verificate documentele de un notar public ales de dvs sau de cumparator, ci numai de notarul cu care lucreaza agentia, daca vrea agentia sa il prezinte.
3. Daca nu platiti comisionul tipic exorbitant sa va fie oprit drept garantie.
4. Sa nu puteti tranzactiona direct cu cumparatorul, neavand originalul titlului in posesia dvs.
Mai pe scurt...nu dati titlul sub nici o forma si aveti grija, daca semnati acel contract, sa.l cititi bine sa nu cumva sa prevada acest lucru in el ( ca va obligati satrimiteti acl titlu pana la data de sau orice legat de asta).