Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

Buna ziua
in cazul in care un salariat doreste sa asigure sotia in sistemul de sanatate , aceasta neavand venituri, angajatorul este obligat sa notifice fiscul sau pe baza documentelor prezentate il trece in D112?
Multumesc.
Buna ziua. Coasiguratul se declara in 112 si, in baza cnp ului se poate verifica ulterior in SIUI calitatea de asigurat la sanatate ( dupa depunere 112)
Constantin Vera, Contabil
Asiguratul care vrea să ia în întreținere soțul/soția/un părinte fără venituri trebuie să informeze angajatorul despre acest lucru și să-i dea acestuia anumite documente pe care el să le depună la autorități, documente enumerate în Ordinul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate nr. 581/2014:
- o declarație pe propria răspundere a salariatului prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectiv;
- copia actului de identitate al persoanei coasigurate;
- copia actului care atestă relația de rudenie între salariat și coasigurat;
- o declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii.