Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii functii de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii functii de conducere

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare :
Pt a putea ocupa o functie de conducere (sef birou , sef serviciu , sef oficiu) in cadrul unei institutii publice , cum ar fi spital , ambulanta , este obligatoriu ca sa ai un minim de oameni in cadrul acelui birou , serviciu , oficiu ? Ce lege sau act normativ reglementeaza asta ? Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
De exemplu, legea 161/2003 prevede urmatoarele:
Art. XVI.
(2) Structura organizatorica a autoritatilor si institutiilor publice trebuie sa respecte urmatoarele cerinte:
a) pentru constituirea unui birou este necesar un numar de minimum 5 posturi de executie;
b) pentru constituirea unui serviciu este necesar un numar de minimum 7 posturi de executie;
c) pentru constituirea unei directii este necesar un numar de minimum 15 posturi de executie;
d) pentru constituirea unei directii generale este necesar un numar de minimum 25 de posturi de executie.