Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am semnat un precontract în care este o clauză ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am semnat un precontract în care este o clauză conform căreia dacă nu semnez din rea-credință pierd toți banii, dar nu este explicat ce înseamnă. Mă puteți lămuri?

O sa incerc sa fiu succint:

Am achitat(integral) un apartament(bloc nou) in care deja locuiesc, urmand ca contractul de v-c sa il facem pana pe data de 21.dec.2018.
In acel precontract este trecuta o clauza cum ca daca nu semnez din rea vointa pana pe data de 21, pierd toti banii. Nu este explicata acea notiune de rea credinta.

Exista si o clauza cum ca daca pana pe data de 21 nu semnez din vina dezvoltatorului, el este obligat sa imi restituie banii.

Precontractul este facut la notar, fara inscriere in cf.
Am contactat dezvoltatorul si a zis ca incearca pana pe data de 21 sa semnam.

Intrebarea mea este: daca dezvoltatorul nu ma cheama sa semnez contractul de v-c pana pe data de 21, poate sa zica apoi ca din vina mea(rea credinta) nu s-a semnat si astfel sa pierd toti banii?
Cum pot demonstra ca eu nu sunt si nu am fost de rea credinta?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua
NU, dar va sfatuiesc ca pe data de 21.12 sa mergeti la notar si sa incheiati un PV ca v-ati prezentat la el si ca a lipsit dezvoltatorul.
Poate ar trebui sa notificati in scris, nu telefonic (nu poti coase un apel telefonic la dosar ininstanta), dezvoltatorul ca sa se prezinte la notar.
Multumesc de raspuns.
Inteleg ca nu as putea fi acuzat de rea credinta.
Totusi trebuie sa ma deplasez la notar, care va face sau nu va face acel pv, pe motiv ca nu am anuntat dezvoltatorul sau mai stiu eu ce motive poate pune.
Insttintarea dezvoltatorului inteleg ca nu o fac cu o scrisoare inregistrata undeva ci doar o scrisoare cu aviz de primire...
Ideea e ca eu sunt din alta localitate si imi e putin greu sa fac acest drum, care poate fi in zadar.

Totusi, cum se poate demonstra ca eu sunt de rea credinta?
sorin22, utilizator
Rea credință, înseamnă orice împrejurare imputabilă direct dvs, din cauza căreia contractul să nu poată fi semnat.
Gen: va dati "lovit", nu mai răspundeți la telefon, v-ati sucit brusc și nu mai vreti, căutați motive ca dezvoltatorul sa va vândă la jumătate, creați intenționat o situație conflictuală cu dezvoltatorul etc etc etc.
Dacă acel contract de vânzare cumpărare este programat pentru data de 21 decembrie, dvs stiti cum stau lucrurile cam cu o câteva zile înainte.
Numai eliberarea extrasului de carte funciară pentru autentificare (obligatoriu la vânzare și pe care îl solicita notarul) durează 3 zile.
Apoi, documentele trebuie depuse din timp la biroul notarial, pentru ca actul să fie lucrat.
Deci...Nu așteptați data de 21.
Sunati-l pe dezvoltator, vedeti daca a depus actele, cand v-a programat notarul, cum faceti, cum va organizați.

raluk0207 a scris:

Dacă acel contract de vânzare cumpărare este programat pentru data de 21 decembrie, dvs stiti cum stau lucrurile cam cu o câteva zile înainte.
Numai eliberarea extrasului de carte funciară pentru autentificare (obligatoriu la vânzare și pe care îl solicita notarul) durează 3 zile.
Apoi, documentele trebuie depuse din timp la biroul notarial, pentru ca actul să fie lucrat.
Deci...Nu așteptați data de 21.
Sunati-l pe dezvoltator, vedeti daca a depus actele, cand v-a programat notarul, cum faceti, cum va organizați.

Da, de luat legatura cu dezvoltatorul am luat,dar el zice ca nu sunt toate actele gata si nu e sigur daca vor fi pana atunci.
Ingrijorarea mea e ca pe 21 sa nu zica ca eu nu am venit sa semnez si din cauza mea nu s a semnat.
Pot parea paranoic, dar sunt ceva bani la mijloc si nu pot spune ca as putea avea incredere.
In contract mai e o clauza ca daca pana pe data de 21 nu se face v-c precontractul devine nul, eu pierzand tot avansul.