Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Recurs sau hotărâre definitiva?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Recurs sau hotărâre definitiva?

Buna seara!
Am și eu următoarea nelămurire: am depus pe rolul Tribunalului București, secția contencios o acțiune prin care am solicitat anularea unor titluri executorii emise de către ANAF.
Instanța a admis cererea mea, ANAF a depus apel, acesta judecându-se la Curtea de Apel.
Aceata instanța a respins apelul declarat de ANAF, cu mențiunea definitiva, termenul de recurs fiind de 15 zile de la comunicare.

Întrebarea mea este dacă hotărârea este sau nu definitiva? ANAF mai poate sa declare recurs?
Precizez ca hotărârea nu este încă redactata, am văzut soluția pe site-ul instanței și nu știu cum sa procedez.
Mulțumesc anticipat!
GeorgianaChirila, utilizator
Buna seara,
Unde ati vazut termen de recurs?
Aceste spete se judeca doar fond si apel
Buna seara,
Pe portalul instanței de judecată.
Buna seara,
E posibil sa fie eroare.
Mulțumesc pentru răspuns!
Recursul este o cale extraordinară de atac, se exercită în condiții strict și limitativ prevăzute de lege; însă dacă ați câștigat la două instanțe, șansele de a pierde la a 3-a sunt infime!