Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Mai multe cereri in aceeasi actiune
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Mai multe cereri in aceeasi actiune

Buna ziua,
Am formulat si depus mai multe cereri la Asociatia de Proprietari,la care nu am primit raspuns in termenul legal (10 zile conf.art.28 alin.3 din Legea nr.196/2018) - prin care am solicitat informatii in legatura cu documente ale asociatiei si activitatea asociatiei.
Am formulat si depus Plangeri Prealabile la toate aceste cereri nesolutionate.
Acum,a trecut si termenul in care ar fi trebuit sa fie solutionate Plangerile Prealabile,urmand actionarea in Contencios Administrativ.
Intrebare:
Pot sa fac o singura actiune in Contencios Adm.in care sa solicit solutionarea tuturor cererilor ?
Sau trebuie sa fac pentru fiecare cerere,cate o actiune ?
Ceva legislatie aplicabila in aceasta privinta,va rog.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Nu este vorba de o actiune in contencios administrativ, in cazul cererilor/actiunilor care privesc Asociatiile de proprietari.

Puteti formula actiune in instanta prin care sa solicitati Asociatiei de proprietari informatiile /documentele pe care le doriti, actiune intemeiata pe Legea 196/2018 in special. Codul civil si Codul de procedura civila.
Da, se poate formula o singura actiune in acest caz.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc,
Am gasit ceva in art.29 alin.(3.) din L.196/2018, dar am o neclaritate:
Se refera la ”...sau,dupa caz,instantelor judecatoresti.”
La care instanta trebuie sa ma adresez ?
Instanta competenta in acest caz este judecatoria in circumscriptia careia se afla sediul Asociatiei de proprietari.
Deci,plangere in baza L.196/2018,art.28 rap.la art.29 alin.(3.) - este ok asa ?
Exista vreun termen in acest caz,in care sa introduc plangerea ?
Costi2017, utilizator
Dupa cum ati inceput aveti sanse mari sa va fie respinsa actiunea.Consultati un av pt a va redacta macar cererea de chemare in judecata daca doriti sa porniti cum trebuie.Raspunsul primit este corect actiunea dvs nu are nici o legatura cu contenciosul adm.