Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizație doctorat 2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizație doctorat 2019

Care va fi cuantumul indemnizației de doctorat in anul 2019 având în vedere majorarea salariului minim pe economie (2080) și introducerea salariului minim diferențiat pentru cei cu studii superioare (2350)?
robert_ianos, utilizator
50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată pentru cei cu studii superioare.
H.G. 937 / 2018 - ART. 2
În aplicarea prevederilor art. 164 alin. (1^2) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și
completările ulterioare, începând cu 1 ianuarie 2019, toate drepturile și obligațiile stabilite potrivit
legii se determină prin raportare la nivelul de 2.080 lei al salariului de bază minim brut pe țară
garantat în plată.
Eu cred ca indemnizatia se acorda la 2080 lei .
Se acorda la 2350 lei ... vorbim despre posturi care necesita studii superioare.
Buna ziua. Ne puteti indica baza legislativa ce se refera strict la indemnizatia de doctorat ca se calculeaza din 2350 și nu din 2080? In instituatia in care activez se calculeaza luand minimmul garantat: 2080.
Legea 153/2017 coroborata cu HG 937/2018.