Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrare impusa prin semnarea contractului de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrare impusa prin semnarea contractului de vanzare cumparare

Sunt intr-un complex residential nou, la semnarea contractului de vanzare ni s-a impus clauza prin care timp de minim 5 ani vom avea ca administrator o firma a dezvoltatorului. Avem o taxa de management de 110 lei /apartament care creste la fiecare 6 luni, se fac cheltuieli dupa bunul plac, cheltuielile sunt umflate. Cum putem renunta la serviciile acestei firme , capusa, daca am semnat clauza in C-V ? Am reusit sa ne inffintam asociatie de proprietari. Intre asociatia de proprietari si aceasta firma ,nu exista un contract.
Puteti contesta in instanta clauza ca fiind abuziva. Incercati sa discutati cu aceasta firma, informandu-i ca nu mai doriti administrarea de catre ei, poate ajungeti la un acord. Sau incercati sa negociati aceasta taxa, la o valoare mai mica.
Este diferenta semnificativa intre executantul care exercita atributiile de administrare tehnica si contabila a condominiului si
se fac cheltuieli dupa bunul plac, cheltuielile sunt umflate.

Daca aveti infiintata asociatie de proprietari presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari inclusiv in instanta
Legiuitorul a impus fara exceptie ca administratorul de imobil sa exercite prerogativele functiei in baza unui contract de munca sau contract prestari servicii cu respectarea prevederilor legale in vigoare -conform disp art 64 al 4 L nr 196/2018
Administartorul d eimobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita d ecompetenta de executie hotarari ale adunari generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie obligatiile acestuia fiind consemnate in raportul juridic de angajare si in fisa postului
Presedintele de asociatie are autoritatea si competenta sa verifice daca exista incheiat raport juridic cu administratorul persoana juridica daca exista ifisa postului si in cazul in care se evidentiaza abateri de la obligatiile asumate presedintele de asociatie in comitetul executiv poate dispune sanctionarea sau incetarea activitatii administartorului de imobil in conformitate cu legilsatia in vigoare
Din păcate dezvoltatorii nu se mulțumesc că vand ap. mai vin și cu pretenții de prestări servicii care sunt abuzive .

Legal ar fi ca treaba constructorului să se incheie la vanzarea ap. .
Multumesc pentru raspuns, voi transmite presedintelui de bloc raspunsul dumneavoastra si in cazul in care nu reusim sa ne debarasam de firma dezvoltatorului poate ne acordati sprijinul dumneavoatrsa pe cale juridica.
In prezent au marit taxa de management cu 50% fara discute cu Asociatia de proprietari , fara sa se voteze etc etc, pur si simplu am primit email de instiintare pentru marirea taxei de management. Abuz total.
Am discutat luna trecuta cu dezvoltatorul si a marit taxa de management cu 50%, nu vor sa renunte la administrare.