Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actul sexual cu un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actul sexual cu un minor

Bună ziua. Doresc să ştiu dacă actul sexual de comun acord, pe baza iubirii reciproce, între un major de 28 de ani şi o minoră de 17 ani (majorul nefiind tutore sau rudă de sânge) este pedepsit in vreun fel.
Nu, nu este pedepsit.
Da, faptă aceasta nu constituie infracțiune și nu riscati închisoarea.
Mulțumesc pentru răspuns!