avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actul sexual cu un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actul sexual cu un minor

Bună ziua. Doresc să ştiu dacă actul sexual de comun acord, pe baza iubirii reciproce, între un major de 28 de ani şi o minoră de 17 ani (majorul nefiind tutore sau rudă de sânge) este pedepsit in vreun fel.
Cel mai recent răspuns: //Anonymous// , utilizator 15:08, 15 Decembrie 2018
Nu, nu este pedepsit.
Da, faptă aceasta nu constituie infracțiune și nu riscati închisoarea.
Mulțumesc pentru răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act sexual cu o persoana de 16 ani carlos_santana carlos_santana Bună ziua . Presupunând că am întreţinut raporturi sexuale cu o persoană in vârsta de 16 ani care urmează să împlinească vârsta de 17 ani pe data ... (vezi toată discuția)
Este ilegala o relatie sexuala cu un baiat de 17 ani? anonim1234 anonim1234 Buna ziua, Spuneti-mi daca este ilegala o relatie sexuala cu un baiat in varsta de 16 ani daca acesta a fost de comun acord. cealalta persoana fiind majora. ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori? armandonfs armandonfs Sunt confuz si as dori niste raspunsuri, am 21 de ani iar prietena mea 17 proaspat impliniti,intretinusem relati sexuale iar parinti ei nu sunt de acord cu ... (vezi toată discuția)