Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am comandat pe OLX un Samsung Galaxy S9 în valoare de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am comandat pe OLX un Samsung Galaxy S9 în valoare de 2.000 de lei, dar am primit alt telefon. Ce pot face în acest caz?

În urma cu puțin timp am comandat un telefon (Samsung galaxy s9) pe olx în valoare de 2.000 de roni. Toate cele bune când am vorbit cu vânzătorul. Am acceptat primirea coletuluitat prin poșta română fără verificare colet. Când a ajuns produsul, am primit cu totul alt telefon, nici măcar Samsung. Ce pot face în acest caz?
Manuela Rășină, administrator
Luati legatura cu vanzatorul si incercati initial sa rezolvati amiabil.
Am încercat, dar dânsul susține ca mi-a trimis exact ce a promis și eu încerc doar sa îmi recuperez banii și eventual încă un telefon...Cum pot rezolva această situație? Mă gândeam că aș putea merge la poliție dar din cele citite pe net se numește litigiu civil și ei nu au ce sa facă. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Luati legatura cu vanzatorul si incercati initial sa rezolvati amiabil.

Daca v-a trimis altceva si nici nu recunoaste, depuneti plangere penala.
Banuiesc ca nu ati avut coletul cu desfacere. Era cineva cu dvs cand ati deschis coletul?
Nu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca v-a trimis altceva si nici nu recunoaste, depuneti plangere penala.
Banuiesc ca nu ati avut coletul cu desfacere. Era cineva cu dvs cand ati deschis coletul?

Formulați plângere penală pentru înșelăciune deși eu în locul dvs aș lua prima dată legătura cu un avocat pentru a formula o somație, solicitând restituirea sumei, în caz contrar urmând a formula plângere penală sau acțiune în răspundere civilă delictuală.