avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am comandat pe OLX un Samsung Galaxy S9 în valoare de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am comandat pe OLX un Samsung Galaxy S9 în valoare de 2.000 de lei, dar am primit alt telefon. Ce pot face în acest caz?

În urma cu puțin timp am comandat un telefon (Samsung galaxy s9) pe olx în valoare de 2.000 de roni. Toate cele bune când am vorbit cu vânzătorul. Am acceptat primirea coletuluitat prin poșta română fără verificare colet. Când a ajuns produsul, am primit cu totul alt telefon, nici măcar Samsung. Ce pot face în acest caz?
Ultima modificare: Miercuri, 19 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: mascool , utilizator 15:48, 20 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luati legatura cu vanzatorul si incercati initial sa rezolvati amiabil.
Am încercat, dar dânsul susține ca mi-a trimis exact ce a promis și eu încerc doar sa îmi recuperez banii și eventual încă un telefon...Cum pot rezolva această situație? Mă gândeam că aș putea merge la poliție dar din cele citite pe net se numește litigiu civil și ei nu au ce sa facă. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Luati legatura cu vanzatorul si incercati initial sa rezolvati amiabil.

Daca v-a trimis altceva si nici nu recunoaste, depuneti plangere penala.
Banuiesc ca nu ati avut coletul cu desfacere. Era cineva cu dvs cand ati deschis coletul?
Nu

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca v-a trimis altceva si nici nu recunoaste, depuneti plangere penala.
Banuiesc ca nu ati avut coletul cu desfacere. Era cineva cu dvs cand ati deschis coletul?

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Formulați plângere penală pentru înșelăciune deși eu în locul dvs aș lua prima dată legătura cu un avocat pentru a formula o somație, solicitând restituirea sumei, în caz contrar urmând a formula plângere penală sau acțiune în răspundere civilă delictuală.

Alte discuții în legătură

Ma numesc flaviu. pe data 1 decembrie 2020 am contactat un vânzător ... Flaviu12 Flaviu12 Ma numesc Flaviu. Pe data 1 decembrie 2020 am contactat un vânzător pe website-ul de anunțuri olx.ro pentru achiziționarea unui produs,respectiv telefon ... (vezi toată discuția)
Am luat teapa cu un furnizor de piese auto de pe olx MEMETIUXEL MEMETIUXEL Am comandat la el o -panglica spirala ptr air bag la un Megane 2 , tipul mi-a spus ca a trimis-o NOUA si cu garantie in cutie , se cam eschiva la raspuns la ... (vezi toată discuția)
Inselaciune olx am comandat un telefon prin olx, cu plata ... curatedby curatedby URGENT inselaciune olx Am comandat un telefon prin olx, cu plata ramburs, colet cu verificare. Astazi a ajuns. Telefonul se presupunea ca este nou, pe colet ... (vezi toată discuția)