Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Mi-am luat teapa cu un telefon...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Mi-am luat teapa cu un telefon...

Buna ziua! Mi-am luat teapa pe un site de vanzari , unde am cumparat un telefon nokia e71 , am vorbit cu respectivul vanzator si mi-a zis ca telefonul e original , in schimb cand am primit coletul (coletul a fost trimis prin posta cu plata in ramburs) am constatat ca telefonul este de fapt o replica/chinezarie/fake. Ce as putea face sa imi recuperez banii? Ar fi posibil cazul unui denunt?
Mergerti la politie cu facturi, indicati ce site este, faceti plangere penala pentru inselaciune.
Va ajuta mult faptul ca plata este ramburs - asta inseamna ca aveti numele si adresa celui care v-a inselat.

Faceti plangere imediat la politie - au fost cazuri cand l-au prins pe faptas in momentul in care isi ridica banii de la posta.

E cam tarziu, dar asa cum a scris si @Ares_3, va puteti considera mai fericit decat altii aflati in situatia Dvs., deoarece aveti adresa expeditorului coletului. Numai sa si recunoasca . Ar putea spune ca v-a trimis telefonul comandat si l-ati inlocuit. Este si aceasta o varianta.
Ares-3, moderator