Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva pentru masina second hand
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva pentru masina second hand

Sunt sc inregistrata si platitoare de tva.Vreau sa achiztionez de la o simpla persoana fizica rezidenta in Italia un autoturism(5 locuri,G < 3500kg)second hand.Platesc TVA in Romania si monografia contabila,va rog frumos.Multumesc
george-neagu, moderator
TVa se plateste in Romania pentru importuri iar nu pentru achizitii intracomunitare, chiar daca sunt de la persoane fizice.
Iulian MANEA, Contabil