Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare nume - permis de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare nume - permis de munca

Buna ziua

Soția mea și eu ne-am căsătorit în Ucraina și am transcris certificatul de căsătorie în Romania. Soția e cetățean ucrainean și și-a păstrat numele ei de familie.
Soția a facut toate demersurile la firma unde lucrează pentru a obține drept de munca in Romania -> va fi relocata in București cu serviciul .

După ce se va finaliza procesul de relocare - pe parcursul lunii ianuarie, vrem ca soția să își schimbe numele de familie al ei cu al meu. Pentru asta își va elibera un nou certificat de căsătorie în Ucraina, va schimba pașapoartele din Ucraina (intern și extern) .
Întrebarea este: după ce va avea numele meu, ce trebuie făcut în Romania să poata continua sa lucreze legal ? In ce instituție să meargă ? Îi afectează posibilitatea de a lucra în Romania faptul că are un nou nume de familie ?
Practic , unde trebuie sa mergem și ce proceduri sa urmăm ?

Vă mulțumesc anticipat !
ionut_boss1989, utilizator