Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intoarcere cu minorul în țara de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intoarcere cu minorul în țara de domiciliu

Buna ziua, având domiciliul în străinătate,(înscris pe pasaport) , pentru intoarcerea la domiciliul strain , soția mai are nevoie de procura pentru a însoți copilul minor de 14 ani împliniți ? ( toți trei avem țară străină de domiciliu pe pasapoarte și fără domiciliu în Romania)
Declarația celuilalt părinte, declarația ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredințat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supraviețuitor sau a reprezentantului sau legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieșirea din România, nu este necesară atunci când minorul, cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit, în această țară.
Dacă minorul respectiv călătorește în altă țară decât cea în care își are domiciliul sau reședința, însoțit de către un părinte sau un alt însoțitor major, este necesară declarația care să cuprindă acordul părintelui / părinților / reprezentantului legal cu privire la călătoria minorului.
[ link extern ]
Multumiri și sărbători frumoase !