Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Bunaziua! As dori sa stiu daca angajatorul ma poate obliga sa imi iau toate zilele de concediu de odihna numai in perioada cand vrea..fara drept sa pot lua si eu concediu de odihna in perioada ceruta de mine pentru necesitati?
Iulian ilie, utilizator
Concediu de odihna conform codului muncii se ia in conformitate cu programarile facute la sfarsitul anului trecut.S-au facut aceste programari?
Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , este un abuz.