Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am furat un telefon si l-am dat inapoi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am furat un telefon si l-am dat inapoi

Am furat un telefon in autobuz unei fete care statea lîngă mine pe scaun!
Telefonul căzuse din buzunar
Iar eu l-am luat
Dupa ea sa duc la poliție si a scris o cerere cum ca și-ar fi perdut sau cineva ia furat telefonul
A doua zi eu am sunat acea fata si i-am zis ca telefonul e la mine si ca eu l-am luat!
I-am dat telefonul inapoi
Dupa am plecat la poliție si iam povestit tot
Acea fata nu A scris plingere pe mine, a scris ca ne-am împăcat si gata
Polițistul mia spus sa astept sunetul unui procuror
O sa am ceva pedeapsă daca iam dat telefonul inapoi, a scris ca ne-am împăcat
Sunt minoră...
Ce se poate intimpla cu mine???
Nu se intampla nimic, se va dispune clasarea.
Nu primesc amendă sau dosar penal?
Eu nu am mai avut probleme pînă acum cu poliția
Repet:
Am dat telefonul inapoi fetei;
Fata a scris cerere de împăcare;
Eu sunt minoră;
Prima oară ajung la poliție;
Nu imi vor aresta părinții
Sau ceva amenzi sa primească?
Totuși ei mi-au zis sa astept sunetul unui procuror
Si sunt foarte speriată
Imi pare rau de ceea ce am facut
Ma puteți ajuta?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu se intampla nimic, se va dispune clasarea.

V-am raspuns destul de clar, de ce insistati, nu ati inteles?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat