Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Grad de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Grad de rudenie

Buna dimineata,

As dori sa prezint urmatoarea situatie:

- Un barbat X are un copil cu o femeie Y, dar X si Y nu sunt casatoriti.

Oficial, in acte, se poate spune ca X are grad de rudenie cu Y ?
Andrei_78, utilizator
In care acte ?
Nu erau rude nici daca ar fi fost casatoriti, ambii sunt parintii copilului, cu el, cu copilul, si x si y sunt rude de gradul 1.
Ei pot fi rude in realitate, pot fi veri sau chiar mai rau, frati, dar nu rezulta din datele prezentate.
Nu mai inteleg.

Ai spus ca X si Y sunt rude de gradul 1 , chiar daca nu au fost casatoriti niciodata, dar au un copil ?

gi-jane2 a scris:

In care acte ?
Nu erau rude nici daca ar fi fost casatoriti, ambii sunt parintii copilului, cu el, cu copilul, si x si y sunt rude de gradul 1.
Ei pot fi rude in realitate, pot fi veri sau chiar mai rau, frati, dar nu rezulta din datele prezentate.

Andrei_78, utilizator
Sunt rude cu copilul, nu intre ei !!!
gi-jane2 a scris:

Sunt rude cu copilul, nu intre ei !!!

Okay. Ca sa fie clar pentru toti care mai citesc:

X si copilul sunt rude de gradul 1.
Y si copilul sunt rude de gradul 1.
X si Y nu au grad de rudenie, nici daca ar fi fost casatoriti.

E okay asa ?
Andrei_78, utilizator
da...