Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Invalid in Italia
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Invalid in Italia

Buna Ziua,eu sunt un invalid cu procentaj de 50/%,in Italia!Acum am un an de când m-am mutat cu familia in Romania!Ce trebuie sa fac?Nu reușesc sa găsesc locuri de munca!
Ati mers la Agenția pentru ocuparea forțelor de munca?
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Nu,pentru ca îmi este frica sa nu mi se ieie pensia din Italia!

Ionita Cristina Avocat a scris:

Ati mers la Agenția pentru ocuparea forțelor de munca?

Normal ca va sisteaza pensia de invaliditate de aici. Transmisia datelor intre Italia si Romania se realizeaza telematic. In momentul in care dvs. va angajati in Romania, informatiile se transmit in Italia.

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Normal ca va sisteaza pensia de invaliditate de aici. Transmisia datelor intre Italia si Romania se realizeaza telematic. In momentul in care dvs. va angajati in Romania, informatiile se transmit in Italia.

Nu e adevărat,m-am interesat,nici un medic nu poate sa-mi i-_a pensia de invaliditate din Italia .
Stimate domn,

In Italia vi se sisteaza pensia de invaliditate daca va angajati in Romania.
Si nu medicul va sisteaza pensia, ci INPS.