avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Invalid in Italia
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Invalid in Italia

Buna Ziua,eu sunt un invalid cu procentaj de 50/%,in Italia!Acum am un an de când m-am mutat cu familia in Romania!Ce trebuie sa fac?Nu reușesc sa găsesc locuri de munca!
Ati mers la Agenția pentru ocuparea forțelor de munca?
Ultima modificare: Duminică, 30 Decembrie 2018
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Nu,pentru ca îmi este frica sa nu mi se ieie pensia din Italia!

Ionita Cristina Avocat a scris:

Ati mers la Agenția pentru ocuparea forțelor de munca?

Normal ca va sisteaza pensia de invaliditate de aici. Transmisia datelor intre Italia si Romania se realizeaza telematic. In momentul in care dvs. va angajati in Romania, informatiile se transmit in Italia.


Gabriela Monica Ionescu a scris:

Normal ca va sisteaza pensia de invaliditate de aici. Transmisia datelor intre Italia si Romania se realizeaza telematic. In momentul in care dvs. va angajati in Romania, informatiile se transmit in Italia.

Nu e adevărat,m-am interesat,nici un medic nu poate sa-mi i-_a pensia de invaliditate din Italia .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domn,

In Italia vi se sisteaza pensia de invaliditate daca va angajati in Romania.
Si nu medicul va sisteaza pensia, ci INPS.

Alte discuții în legătură

Avocatnet italia: schimbare nume de familie în urma divorțului marianastanciu2018 marianastanciu2018 Daca dupa divort am schimbat numele,pot sa imi pierd drepturile in Italia fiind prima Stanciu iar acum Bunaciu,avand pensia de invalidità civile si toate ... (vezi toată discuția)
Pensia italia claudiaveja claudiaveja Buna ziua, Am 65 de ani, sunt pensionara, am lucrat 11 ani in Italia si as vrea să stiu când pot primi pensie din Italia. (vezi toată discuția)
Recunoasterea invaliditatii civile italiene pe teritoriul romaniei ViolaTrieste ViolaTrieste Buna ziua. Ma numesc Violeta Oana Ghemulet , traiesc si lucrez in Italia , in localitatea Trieste ( Friuli-Venezia-Giulia) ; sunt cetatean roman si detin ... (vezi toată discuția)