Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu diferentiat 01.ian.2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu diferentiat 01.ian.2019

Buna Ziua!Lacatus confectii metalice(lacatus-mecanic) beneficiaza de sa salariu de 3000lei ,se executa lucrari de constructii metalice in hala.Multumesc!
În perioada 1 ianuarie 2019 - 31 decembrie 2019, pentru domeniul construcţiilor, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la suma de 3.000 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 17,928 lei/oră.

Angajații cărora li se aplică acest salariu minim pe economie sunt cei ai angajatorilor care:
- desfăşoară activitatea de construcţii definită la codul CAEN 41.42.43 - secţiunea F - Construcţii;

- desfăşoară activitatea în domeniile de producere a materialelor de construcţii, definite de următoarele coduri CAEN:

2312 - Prelucrarea şi fasonarea sticlei plate;
2331 - Fabricarea plăcilor şi dalelor din ceramic;
2332 - Fabricarea cărămizilor, ţiglelor şi altor produse pentru construcţii din argilă arsă;
2361 - Fabricarea produselor din beton pentru construcţii;
2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru construcţii;
2363 - Fabricarea betonului;
2364 - Fabricarea mortarului;
2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment şi ipsos;
2370 - Tăierea, fasonarea şi finisarea pietrei;
2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcţii;
1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie şi tâmplărie pentru construcţii;
2512 - Fabricarea de uşi şi ferestre din metal;
2511 - Fabricarea de construcţii metalice şi părţi componente ale structurilor metalice;
0811 - Extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei;
0812 - Extracţia pietrişului şi nisipului;
711 - Activităţi de arhitectură, inginerie şi servicii de consultanţă tehnică;

Prin urmare, ce cod CAEN are angajatorul dvs.?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Domnu Cornel, dupa cum stiti o firma poate avea unul sau mai multe coduri caen. O intrebare formulez si eu, daca agentul economic are unul din codurile enumerate, dar activitatea principala (ca venit) este pe un alt CAEN, care nu este inclus in lista, cum se procedeaza ? Mai este obligatorie aceasta incadrare ? O alta intrebare, daca firma are CAEN unic, prezent in lista, este obligatorie incadrarea TUTUROR salariatilor cu acest salariu minim sau numai a celor care desfasoara activitate de constructii nemijlocit ? Dar in cazul celor care executa activitati mixte adica si constructii dar si altceva ? Care sunt bonusurile fiscale pe care statul le-a promis angajatorilor visavis de acet tip de angajare ? Recunosc ca nu am citit legea !
viorel55, utilizator
Cod CAEN 2511 -Fabricarea de constructii metalice si părti componente ale structurilor metalice,este posibil ca angajatorul sa nu respecte salariu minim diferentiat?Multumesc!
@ cacenschivio_GL

Codul CAEN 2511 intra la majorarea salariului minim in constructii ... Nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei, de catre ITM.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult!