Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salariuliu minim brut in constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salariuliu minim brut in constructii

Buna ziua,

Am citi ca s-a modificat de la 01.01.2019 si salariul minim brut in constructii...3000 de lei si au scazut contributiile.

E doar pentru firmele care au codurile caen din constructii....sau si pentru alte coduri caen...de exemplu activitati de arhitectura 7111, 7112?

Mu;ltumesc
Majorarea se aplica pentru urmatoarele coduri CAEN:
(i) activitatea de construcții definită la codul CAEN 41.42.43 - secțiunea F - Construcții;
(ii) domeniile de producere a materialelor de construcții, definite de următoarele coduri CAEN:

2312 - Prelucrarea și fasonarea sticlei plate;

2331 - Fabricarea plăcilor și dalelor din ceramic;

2332 - Fabricarea cărămizilor, țiglelor și altor produse pentru construcții din argilă arsă;

2361 - Fabricarea produselor din beton pentru construcții;

2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru construcții;

2363 - Fabricarea betonului;

2364 - Fabricarea mortarului;

2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment și ipsos;

2370 - Tăierea, fasonarea și finisarea pietrei;

2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții;

1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie pentru construcții;

2512 - Fabricarea de uși și ferestre din metal;

2511 - Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice;

0811 - Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei;

0812 - Extracția pietrișului și nisipului;

711 - Activități de arhitectură, inginerie și servicii de consultanță tehnică;

In speta, raspunsul este afirmativ.
Multumesc....Si daca am un CIM cu timp partial si la acesta trebuie sa ii fac majorare de salar nu?

Si contributiile scad pentru toti angajatii indiferent de salar?
Raspunsul este afirmativ la ambele intrebari.