Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 114 din 2018 – scutire contributie la Pilonul II ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 114 din 2018 – scutire contributie la Pilonul II de pensii

1) In OUG 114 din 2018 la articolul 1381 la punctul (2) se mentioneaza ca persoanele care muncesc in constructii si vor avea salariul 3000 lei brut vor fi scutite de la contributiile la Pilonul II de pensii. Asta inseamna ca nu vor mai exista pentru acestia contributii la pilonul II de pensii (deci vor fi in dezavantaj in prima zi de pensionare) sau contributia exista (?) dar nu ii mai revine lui, angajatului?

2) Aplicararea salariului de 3000 lei pentru angajatii unei firma cu activitatea 100% in constructii este obligatorie? Sau se poate ramane de salariul minim de 2080 lei pentru persoanele fara studii superioare?

Multumesc,
Cristian
Cristian977 a scris:

....

2) Aplicararea salariului de 3000 lei pentru angajatii unei firma cu activitatea 100% in constructii este obligatorie? Sau se poate ramane de salariul minim de 2080 lei pentru persoanele fara studii superioare?

Multumesc,
Cristian

Aplicarea este obligatorie pentru angajatorii care au codurile CAEN :
i) activitatea de construcții definită la codul CAEN 41.42.43 - secțiunea F - Construcții;

(ii) domeniile de producere a materialelor de construcții, definite de următoarele coduri CAEN:
2312 - Prelucrarea și fasonarea sticlei plate;

2331 - Fabricarea plăcilor și dalelor din ceramic;

2332 - Fabricarea cărămizilor, țiglelor și altor produse pentru construcții din argilă arsă;

2361 - Fabricarea produselor din beton pentru construcții;

2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru construcții;

2363 - Fabricarea betonului;

2364 - Fabricarea mortarului;

2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment și ipsos;

2370 - Tăierea, fasonarea și finisarea pietrei;

2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții;

1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie pentru construcții;

2512 - Fabricarea de uși și ferestre din metal;

2511 - Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice;

0811 - Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei;

0812 - Extracția pietrișului și nisipului;

711 - Activități de arhitectură, inginerie și servicii de consultanță tehnică;
Multumesc pentru lamuriri.

Referitor la prima intrebare, legat de scutirea de contributii la Pilonul II de pensii, imi puteti da un raspuns?

Multumesc,
Cristian