Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimb firma?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimb firma?

Buna ziua am o intreprindere individuala de circa doi ani dar am ramas insarcinata si as vrea sa iau si indemnizatia de crestere a copilului daca e posibil si sa stau cel putin un an sa ma ocup de el.As avea dreptul la ICC?? In tot acest timp trebuie sa inchid sau sa suspend activitatea pt a beneficia de ICC dar as vrea sa se ocupe sotul de restul activitatii.E posibil? Ce ar fi mai bine sa fac?? Sa schimb II in Af sau ceva de colaborare?Sau ttebuie inchusa firma si dupa deschis altceva un Af nu stiu.?? CAND ESTE AF trebuie platit taxe
Pt pensie si sanatate obligatoriu?? Multumesc anticipat
george-neagu, moderator
Radiati intreprinderea individuala de pe numele dumneavoastra si isi face sotul alta.
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului , singura modalitate de a beneficia de aceasta este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......
Sa radiez firma si sa deschid un Af???