Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Confidentialitate
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Confidentialitate

Are dreptul seful unui salariat dintr-o firma de a dezvalui rezultatul analizelor medicale ale acelui salariat-subordonat catre alte persoane din firma?
Rezultatul analizelor medicale ale unui salariat nu pot fi dezvaluite altor persoane, indiferent de persoana care ar face aceste dezvaluiri.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-Art. 46 Dosarului medical îi sunt aplicabile prevederile art. 21-25 din Legea drepturilor pacientului nr. 46/2003, referitoare la dreptul la confidenţialitatea informaţiilor şi viaţa privată a pacientului.
-Art. 47 Lucrătorii au acces, la cerere, la toate informaţiile referitoare la starea lor de sănătate.
Legea pacientului nr. 46/ 2003 mentioneaza:
CAPITOLUL IV Dreptul la confidentialitatea informatiilor si viata privatã a pacientului.
-Art. 21 Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul,
prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupã decesul acestuia.
-Art. 22 Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai în cazul în care pacientul îsi
dã consimtãmântul explicit sau dacã legea o cere în mod expres.
-Art. 23 În cazul în care informatiile sunt necesare altor furnizori de servicii medicale acreditati,
implicati în tratamentul pacientului, acordarea consimtãmântului nu mai este obligatorie.
-Art. 24 Pacientul are acces la datele medicale personale.
-Art. 25 (1) Orice amestec în viata privatã, familialã a pacientului este interzis, cu exceptia
cazurilor în care aceastã imixtiune influenteazã pozitiv diagnosticul, tratamentul ori îngrijirile
acordate si numai cu consimtãmântul pacientului.
(2) Sunt considerate exceptii cazurile în care pacientul reprezintã pericol pentru sine sau pentru
sãnãtatea publicã.
Legea nr. 347/ 27.12.2018 completeaza Legea pacientului nr. 46/ 2003 art.24 cu al.(2)
-Art.24 al.(2) Pacientul are dreptul de a desemna printr-un acord consemnat in anexa la foaia de observatie clinica generala, o persoana care sa aiba acces deplin, atat in timpul vietii pacientului, cat si dupa decesul pacientului, la informatiile cu character confidential din foaia de observatie.
Va multumesc!
Mulțumesc pentru raspuns
Art 24 al.(2), e valabil si acum cand e lege de protecție a datelor personale?
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Nu vad un motiv serios pentru ca respectivul aliniat sa nu fie valabil. In orice caz nu este o modificare a HG in acest sens.