Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Salarii constructii 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Salarii constructii 2019

Acele scutiri si micsorari privind contributiile salariale (impozit, CAS, CASS si CAM) care se aplica la salariul in contructii intre 3000 lei si 30000 lei, pot beneficia doar firmele care indeplinesc niste conditii in afara de faptul ca activitatea desfasurata, cod CAEN, este in domeniul contructiilor si pentru asta se cere sa se faca o analiza lunara a firmei... Intrebarea este daca exista un anumit model impus sau pur si simplu se decide de catre persoana de decizie acest lucru? Am o firma care desfasoara activitatea de contructii civile 100% si in momentul maririi salariilor angajatilor la 3000 lei brut se doreste sa se beneficieze de acele scutiri si as vrea sa stiu daca este o procedura care trebuie urmata sau nu? Cum se declara in 112?
In OUG 114:
"scutirea se aplică potrivit instrucţiunilor la ordinul comun al ministrului finanţelor publice, al ministrului muncii, familiei, protecţiei sociale şi persoanelor vârstnice şi al ministrului sănătăţii, prevăzut la art. 147 alin. (17), iar Declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate reprezintă declaraţie pe propria răspundere pentru îndeplinirea condiţiilor de aplicare a scutirii."
Deci, vor apare instructiuni si se va modifica configuratia D112 cu certitudine, altfel, am avea erori in declaratie, normal. Sa avem rabdare...zic... :)

salonbluebridal a scris:

Acele scutiri si micsorari privind contributiile salariale (impozit, CAS, CASS si CAM) care se aplica la salariul in contructii intre 3000 lei si 30000 lei, pot beneficia doar firmele care indeplinesc niste conditii in afara de faptul ca activitatea desfasurata, cod CAEN, este in domeniul contructiilor si pentru asta se cere sa se faca o analiza lunara a firmei... Intrebarea este daca exista un anumit model impus sau pur si simplu se decide de catre persoana de decizie acest lucru? Am o firma care desfasoara activitatea de contructii civile 100% si in momentul maririi salariilor angajatilor la 3000 lei brut se doreste sa se beneficieze de acele scutiri si as vrea sa stiu daca este o procedura care trebuie urmata sau nu? Cum se declara in 112?

OK, multumesc pentru raspuns. Avem rabdare insa, cei implicati doresc sa stie si niciodata nu ai toate datele de care ai nevoie pentru a da explicatii. :)