avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Salarii constructii 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Salarii constructii 2019

Acele scutiri si micsorari privind contributiile salariale (impozit, CAS, CASS si CAM) care se aplica la salariul in contructii intre 3000 lei si 30000 lei, pot beneficia doar firmele care indeplinesc niste conditii in afara de faptul ca activitatea desfasurata, cod CAEN, este in domeniul contructiilor si pentru asta se cere sa se faca o analiza lunara a firmei... Intrebarea este daca exista un anumit model impus sau pur si simplu se decide de catre persoana de decizie acest lucru? Am o firma care desfasoara activitatea de contructii civile 100% si in momentul maririi salariilor angajatilor la 3000 lei brut se doreste sa se beneficieze de acele scutiri si as vrea sa stiu daca este o procedura care trebuie urmata sau nu? Cum se declara in 112?
Cel mai recent răspuns: salonbluebridal , utilizator 11:27, 6 Ianuarie 2019
In OUG 114:
"scutirea se aplică potrivit instrucţiunilor la ordinul comun al ministrului finanţelor publice, al ministrului muncii, familiei, protecţiei sociale şi persoanelor vârstnice şi al ministrului sănătăţii, prevăzut la art. 147 alin. (17), iar Declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate reprezintă declaraţie pe propria răspundere pentru îndeplinirea condiţiilor de aplicare a scutirii."
Deci, vor apare instructiuni si se va modifica configuratia D112 cu certitudine, altfel, am avea erori in declaratie, normal. Sa avem rabdare...zic... :)

salonbluebridal a scris:

Acele scutiri si micsorari privind contributiile salariale (impozit, CAS, CASS si CAM) care se aplica la salariul in contructii intre 3000 lei si 30000 lei, pot beneficia doar firmele care indeplinesc niste conditii in afara de faptul ca activitatea desfasurata, cod CAEN, este in domeniul contructiilor si pentru asta se cere sa se faca o analiza lunara a firmei... Intrebarea este daca exista un anumit model impus sau pur si simplu se decide de catre persoana de decizie acest lucru? Am o firma care desfasoara activitatea de contructii civile 100% si in momentul maririi salariilor angajatilor la 3000 lei brut se doreste sa se beneficieze de acele scutiri si as vrea sa stiu daca este o procedura care trebuie urmata sau nu? Cum se declara in 112?

OK, multumesc pentru raspuns. Avem rabdare insa, cei implicati doresc sa stie si niciodata nu ai toate datele de care ai nevoie pentru a da explicatii. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare filipineza bona centru_cta centru_cta Buna ziua! am angajat cu contract de munca filipineza, bona, eu sunt persoana fizica, am luat parola itm am transmis contractul in revisal, mai departe am ... (vezi toată discuția)
D112 - contributii neplatite de angajator vaalmy vaalmy Buna seara M am angajat pe data de 12 / 10 /2016 cu CIM perioada nedeterminata , pe 25 feb ,2017 mergand la banca , am avut surpriza sa nu figurez la ANAF cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! referitor la salariul minim pe economie pentru anul ... albu.andrei1985 albu.andrei1985 Buna ziua ! Referitor la salariul minim pe economie pentru anul 2023 as dori sa va intreb: Daca un angajat are salariul de incadrare in decembrie 2022 de ... (vezi toată discuția)