Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat si angajat in propria firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat si angajat in propria firma

Daca sunt asociat intr-o afacere impreuna cu inca 2 persoane cum e mai bine pentru afacere sa fim noi angajati sau sa angajam persoane?
george-neagu, moderator
Puteti fi si d-voastra angajati. Nu prea inteleg la ce va referiti.
Deci doresc sa deschid un magazin de haine second hand eu impreuna cu iubita mea si fratele ei.multi mi au spus sa fie srl .si doresc sa aflu daca putem sa lucram doar noi 3 in acest magazin,adica sa fim si asociati dar si angajati la magazin
Andreyene, utilizator
Da, sigur ca puteti, cele 2 calitati se pot cumula.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Se poate sa va angajati la propria dvs societate.
Si cum este la srl..sa spun ca prima luna iau marfa de 5000 lei ,platesc chiria 1000 lei si suntem noi asociatii angajati.la sfarsitul lunii am incasari de 7000 lei(e doar exemplu).din cei 7000 pot plati chiria pe luna urmatoare?pot sa iau si marfa din acesti bani?