avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat si angajat in propria firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat si angajat in propria firma

Daca sunt asociat intr-o afacere impreuna cu inca 2 persoane cum e mai bine pentru afacere sa fim noi angajati sau sa angajam persoane?
Ultima modificare: Marți, 8 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Andreyene , utilizator 11:07, 9 Ianuarie 2019
Puteti fi si d-voastra angajati. Nu prea inteleg la ce va referiti.
Deci doresc sa deschid un magazin de haine second hand eu impreuna cu iubita mea si fratele ei.multi mi au spus sa fie srl .si doresc sa aflu daca putem sa lucram doar noi 3 in acest magazin,adica sa fim si asociati dar si angajati la magazin
Ultima modificare: Marți, 8 Ianuarie 2019
Andreyene, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, sigur ca puteti, cele 2 calitati se pot cumula.
Ultima modificare: Marți, 8 Ianuarie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate sa va angajati la propria dvs societate.
Si cum este la srl..sa spun ca prima luna iau marfa de 5000 lei ,platesc chiria 1000 lei si suntem noi asociatii angajati.la sfarsitul lunii am incasari de 7000 lei(e doar exemplu).din cei 7000 pot plati chiria pe luna urmatoare?pot sa iau si marfa din acesti bani?

Alte discuții în legătură

Infiintare firma Andreyene Andreyene Doresc sa imi deschid un magazin de second hand eu impreuna cu prietena mea .si doresc sa mai am unu sau doi angajati.. cum ar trebui sa procedez il legatura ... (vezi toată discuția)
Pfa sau srl mihai ionescu mihai ionescu Buna seara, am oportunitatea de a incepe o afacere cu distributie de haine second-hand, in sensul preluarii marfii de la importator -din tara - si livrarii ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma lory_cki lory_cki buna ziua, doresc sa infiintez un magazin de haine (second-hand) si in acest sens as dori sa stiu pentru ce entitate economica ar trebui sa optez ... (vezi toată discuția)