Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deductibilitate sau nu
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deductibilitate sau nu

Buna ziua, am un pfa unde pt anul 2018, cas-ul l-am considerat cheltuiala deductibila, pe cand : cass, impozit pe profit si plata tva-ului le-am trecut pe nedeductibile. (Asa am inteles eu ceea ce am citit)
Unele cunostinte imi spun ca am facut inregistrari gresite. Dumneavoastra ma puteti ajuta cu un raspuns concret ? Va multumesc.
Cas-ul e cheltuiala deductibila dar cass, impozitul pe venit si tva daca sunteti inregistrat ca platitor de tva, nu. Va redau din codul fiscal art. 118 - Stabilirea venitului net anual impozabil

(1) Pentru veniturile prevăzute la art. 61 lit.c) și f), contribuabilul stabilește venitul net anual impozabil pe fiecare sursă din categoriile de venituri respective, prin deducerea din venitul net anual, a pierderilor fiscale reportate.

(2) Pentru veniturile prevăzute la art. 61 lit. a) și a1), la determinarea venitului net anual impozabil, contribuabilul stabilește:

a) venitul net anual recalculat/pierderea netă recalculată pe fiecare sursă din categoriile de venituri prevăzute, prin deducerea din venitul net anual, determinat în sistem real, a pierderilor fiscale reportate;

b) venitul net anual impozabil care se determină prin însumarea tuturor veniturilor nete anuale recalculat prevăzute la lit. a), din care se deduce contribuția de asigurări sociale datorată potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii.
george-neagu, moderator
Va multumesc.