avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare de nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare de nume

Am doi copii, dintr o relație, care nu s a sfârșit cu o căsătorie. Acum m am căsătorit și port numele soțului meu, dar cei doi copii poarta numele, acelei persoane cu care am făcut copii, cu, care, nu am fost căsătorită. Va rog sa mi spuneți :pot trece copii pe numele actualului soț, fără consimțământul tatălui biologic, al copiilor, doarece nu mai știu nimic dsp aceasta persoana?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 19:47, 9 Ianuarie 2019
Buna seara,
NU!
schimbarea numelui minorilor se poate face doar cu acordul ambilor parinti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parintii mei au divortat, pot lua si eu numele mamei? dede23 dede23 parintii mei au divortat, iar mama si-a reluat numele dinaintea casatoriei, vreau sa stiu daca si eu pot lua numele ei. unde trebuie sa merg pentru a-mi ... (vezi toată discuția)
Acte schimbare nume florin_feraru florin_feraru Buna seara!Va rog sa-mi spuneti si mie ce acte ii trebuiesc pentru a schimba numele copilului.M-am casatorit de curand .Sotia mea are un copil dintr-o ... (vezi toată discuția)
Modificare administrativa nume copil si/sau adoptie sonia2011 sonia2011 Sunt mama unui copil minor de aproape 7 ani rezultat dintr-o relatie (nu casatorie). Tatal biologic nu a dorit copilul si nici nu a dorit sa il recunoasca, ... (vezi toată discuția)