Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariatii cu studii superioare din institutiile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariatii cu studii superioare din institutiile publice au salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata de 2080 lei sau 2350 lei?

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Pentru salariatii cu studii superioare incadrati cu o vechime in munca de cel putin 1 an pe functii publice pentru care se cer studii superioare la o institutie publica subordonata consiliului judetean, salariul minim brut pe tara garantat in plata este de 2080 lei sau 2350 lei?
Cum se interpreteaza art.2 din Hotararea nr.937 din 2.12.2018 privind stabilirea salariului de baza minim brut pe tara? Ce se intelege prin sintagma folosita in textul articolului ”toate drepturile si obligatiile stabilite portivit legii se determina prin raportare la nivelul de 2080 lei lunar” ? la care drepturi se face referire mai exact, include si dreptul la salariul?
Salariul personalului cu studii superioare din instituțiile publice este stabilit prin inmultirea coeficientilor stabiliti prin hotarare de consiliul judetean cu salariul minim brut garantat in plata pe tara la nivelul 2080 lei sau ar trebui stabilit in functie de salariul de baza minim brut pe tara de 2350 lei lunar?
Salariul personalului institutie este stabilit in baza Legii nr.153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice la capitoul VIII corespunzator familie ocupationale de functii bugetare ”Administratie”.
Va multumesc!
iolanda15, utilizator