Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 114/2018 Salariu minim brut de 3000 lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 114/2018 Salariu minim brut de 3000 lei

Conform OUG 114, societatile care au codul CAEN prevazut la ar.66 , dar care realizeaza CA mai mica de 80% din activitatea de constructii ( adica 70% ) este obligat la acordarea unui salariu minim de 3000 lei? Si pentru totii angajatii ? ( O firma care are ca si cod CAEN 1623 , dar are ca si obiect de activitate productie de usi de interior si comert este obligata sa majoreze salariile la toti angajatii la minimul de 3000 lei ? Indiferent daca e femeie de servici sau manipulant marfa sau persoana direct implicata in procesul de productie ?
Art. 71 OUG nr. 114/2018
(1) Prin derogare de la prevederile art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în perioada 1 ianuarie 2019 - 31 decembrie 2019, pentru domeniul construcțiilor, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 3.000 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 17,928 lei/oră.

(2) Prevederile alin. (1) se aplică exclusiv domeniilor de activitate prevăzute la art. 66 pct. 1 din prezenta ordonanță de urgență.

OUG 114 nu face nicio distinctie cu privire la salariati, functii etc.