Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... perioada de somaj se considera vechime pentru pensia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

perioada de somaj se considera vechime pentru pensia partial anticipata

Buna ziua!
In perioada iunie 2011-august 2012 am fost in somaj,
Aceasta perioada se ia in calcul pentru calculul vechimii necesare pensionarii partial anticipate?
Multumesc!
Nu. Doar la limită de vârstă se consideră stagiu de cotizare.
Articolul 65.
3.stagiul de cotizare necesar acordării pensiei. La stabilirea anticipate parţiale nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c).
Articolul 49
(1)În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a)a beneficiat de pensie de invaliditate;
b)a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;
c)a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
Nu sunt lamurita. Se pare ca somajul se ia in calcul.

florina123123, utilizator
Perioada in care ati beneficiati de indemnizatia de somaj se va lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare realizat pentru orice tip de pensie .

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
.....
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
Multumesc!
Am citit si sunt de acord cu Regulamentul Forumului