Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salar minim, art. 729 cpc
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salar minim, art. 729 cpc

Cum se va aplica art.729 cpc avand in vedere ca "De la 1 ianuarie 2019, în România există trei salarii minime diferite. Astfel, avem salariul minim brut pe țară, în cuantum de 2.080 de lei, salariul minim brut diferențiat pentru studii, în cuantum de 2.350 de lei, și salariul minim brut diferențiat pentru domeniul construcțiilor, în cuantum de 3.000 de lei. Daca eu lucrez in domeniul constructiilor cum se va face poprirea in cazul in care salarul meu net este jumatate din minimul de 2.400 lei, respectiv 1200 lei?
Art.729 Cod Procedură Civilă privind executarea silită se va raporta în continuare la salariul minim standard de 2.080 lei BRUT, și respectiv 1.263 lei NET.

Dacă primești în mână lunar 1.200 lei NET, poprirea se va face doar pe suma ce depășește cuantumul de 631,50 lei.
Dapix, utilizator