avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salar minim, art. 729 cpc
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salar minim, art. 729 cpc

Cum se va aplica art.729 cpc avand in vedere ca "De la 1 ianuarie 2019, în România există trei salarii minime diferite. Astfel, avem salariul minim brut pe țară, în cuantum de 2.080 de lei, salariul minim brut diferențiat pentru studii, în cuantum de 2.350 de lei, și salariul minim brut diferențiat pentru domeniul construcțiilor, în cuantum de 3.000 de lei. Daca eu lucrez in domeniul constructiilor cum se va face poprirea in cazul in care salarul meu net este jumatate din minimul de 2.400 lei, respectiv 1200 lei?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 14:01, 15 Ianuarie 2019
Art.729 Cod Procedură Civilă privind executarea silită se va raporta în continuare la salariul minim standard de 2.080 lei BRUT, și respectiv 1.263 lei NET.

Dacă primești în mână lunar 1.200 lei NET, poprirea se va face doar pe suma ce depășește cuantumul de 631,50 lei.
Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2019
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire venituri salariale cristinamrd cristinamrd Am situatia in care salariatul are jumatate de norma cu salariul minim si poprire .Pana acum a beneficiat de prevederile alin.3, art 729 din Cod Proc. Civila ... (vezi toată discuția)
Retineri pensie de invaliditate ianchis ianchis se poate retine din pensia de invaliditate revizuibila cheltuieli de judecata si taxe de excecutare silita ? (vezi toată discuția)
Poprire pensie PUIU55 PUIU55 La o pensie minima de 669 lei SE POATE FACE POPRIRE? DE LA CE SUMA SE FACE POPRIREA ?DACA SE POATE FACE?MENTIONEZ CA ESTE SINGURA SURSA FINANCIARA DE ... (vezi toată discuția)