Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis auto

Dacă nu am avut nici o data permis de conducere și am fost condamnat la 2 ani si 4 luni cu suspendare pt conducere fără permis refuz de probe si mașina ne înmatriculata la cât Timp pot da de permis???????
Geanta&Stefan&Daniel, utilizator
Dupa reabilitare, 4 ani plus jumatate din durata pedepsei de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale
In Septembrie se face un an de când A rămas definitiva și irevocabila sentința și cei de la serviciu de probatiuni îmi spun ca pot sa ma înscriu la școala de șoferi și sa dau examenu auto
Chiar nu a trecut nimeni prin așa ceva nu știe nimeni cum se procedează??? Va rog frumos sa ma ajutați și pe mine dacă știe cineva...
Numai dupa ce opereaza reabilitarea.

Aceasta sterge interdictiile si decaderile ce rezulta din condamnare.

Daca ati fi detinut permis de conducere, prin suspendarea sub supraveghere acesta urma sa fie anulat si redobandit in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.

(art. 91 din Codul penal ).
Bun și la cât timp trebui sa fac lucru asta ???