Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot da pentru permis?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot da pentru permis?

as dori sa stiu daca ma pot inscrie la scoala de soferi daca in anul 2008,am savarsit infractiuni de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ne avand permis si parasirea a locului accidentului fara incuviintarea organelor de politie si am primit suspendarea conditionata a executarii pedepsei rezultate stabilind un termen de incercare de 2 ani si 6 luni,mai am cazierul patat?daca mai este cum se poate sterge?
teo_mariana, utilizator
Care este data la care a ramas definitiva hotararea instantei? Daca ati fost condamnata la executarea unei pedepse cu suspendare, la expirarea termenului de incercare sunteti reabilitata de drept, fara sa fie necesare alte demersuri.
Daca inca apare in cazier, este necesar sa va adresati instantei competente cu o cerere in care sa se constate ca a intervenit reabilitarea de drept.
Dupa scurgerea termenului de incercare ( compus din pedeapsa efectiv aplicata, la care se adauga doi ani ) opereaza reabilitarea de drept.

Reabilitarea de drept opereaza in virtutea legii, ope legis.

Totusi, daca vor exista mentiuni in cazierul judiciar, reabilitarea de drept poate fi constata pe cale judecatoreasca.

Reabilitarea inlatura interdictiile si decaderile ce decurg din condamnare, daca in interiorul termenului de incercare nu a fost savarsita vreo infractiune , revocandu-se beneficiul suspendarii conditionate a executarii pedepsei.

Termenul de incercare se scurge de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

Dupa ce veti fi reabilitat,veti sustine examenul in vederea dobandirii dreptul de a conduce pe drumurile publice.