Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare - de drept sau judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare - de drept sau judecatoreasca

buna ziua

o persoana condamnata la 2 ani cu suspendare cu 4 ani de incarcare, dupa un an poate cere instantei stergerea cazierului, reabilitarea persoanei sau cum sar numi. care este procedura ce trebuie urmata.

multumesc
Nu, reabilitarea va fi de drept, și va interveni la sfârșitul termenului de încercare, dacă cel condamnat nu a mai comis între timp o infracțiune și nu a fost revocat beneficul suspendării executării pedepsei.
Dupa scurgerea termenului de incercare ( compus din pedeapsa efectiv aplicata, la care se adauga doi ani ) opereaza reabilitarea de drept.

Reabilitarea de drept opereaza in virtutea legii, ope legis.

Totusi, daca vor exista mentiuni in cazierul judiciar, reabilitarea de drept poate fi constata pe cale judecatoreasca.

Reabilitarea inlatura interdictiile si decaderile ce decurg din condamnare, daca in interiorul termenului de incercare nu a fost savarsita vreo infractiune , revocandu-se beneficiul suspendarii conditionate a executarii pedepsei.

Termenul de incercare se scurge de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

multumesc pentru raspunsuri