Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Primul proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Primul proces

In cat timp voi avea proces daca dosarul apare pe portalul instantei de pe 10.01.2019
dati mai multe detalii.
Dosarul meu a fost trimis de la parchet la instanta.....am vazut ca apare ceva cu camera preliminara si alcool la volan!!intrebarea mea este in cat timp voi avea un proces?cat e legal 1 luna 2...3....am un dosar pentru alcohol la volan.

Multumesc pentru raspuns doamna avocat!
trandafir2, moderator
a fost sesizata instanta cu rechizitoriul. veti primi o copie a acestuia, aveti la dispozitie 20 de zile pentru cereri si exceptii. in cazul in care nu se invoca exceptii si nu se fac cereri nici de parte, nici din oficiu, urmeaza sa se stabileasca termen pe fond. nu e un termen fix, depinde de fiecare instanta.
In aproximativ 2 luni o sa se stabileasca termen pe fond.
Multumesc frumos