Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Primul termen de judecată în penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Primul termen de judecată în penal

Cum se stabilește primul termen de judecată în camera preliminară sau fond in materie penală?

Cum putem afla daca s a stabilit acest prim termen ?

E vreo posibilitate in cazul in care nu apare pe portalul instanței sa se fi stabilit deja termenul?
După ce instanța este sesizată cu rechizitoriul, se stabilește termen pentru procedura de camera preliminară. Dacă aveți o calitate în dosar (inculpat) veți primi o citație în care vi se va aduce la cunoștință termenul respectiv.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Apare pe portal si o sa fiti citat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cand ora estimată este ora 12, poate sa înceapă si mai devreme ?

La cât recomandați sa fiu in instanta.
trandafir2, moderator
@Morrgotth,
Este foarte posibil ca termenul pe camera preliminara sa nu-l vedeti pe portal (decat dupa pronuntare) pentru ca daca nu s-au formulat cereri si exceptii in termenul prevazut la art.344 alin. (2) si (3) c. proc. pen., la expirarea acestuia, judecatorul de camera prelimirara se pronunta in camera de consiliu, asa incat judecatorul constata legalitatea (si restul) si trimite in judecata (cu precizarea ca partile sunt anterior citate cu mentiunea ca pot formula cereri si exceptii pe camera).
O alta practica judecatoreasca. face de asemenea posibil, ca judecatorul sa dea termen pe camera si sa-l vedeti pe portal indiferent daca anterior s-au formulat cereri si exceptii. Este la latitudinea judecatorului.
Cat priveste termenul de la fond, acesta apare pe portal si partile sunt citate.
Si trei, daca v-a estimat ora 12.oo, atunci mergeti la ora 12.oo. Bafta!
trandafir2, moderator