avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Primul termen de judecată în penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Primul termen de judecată în penal

Cum se stabilește primul termen de judecată în camera preliminară sau fond in materie penală?

Cum putem afla daca s a stabilit acest prim termen ?

E vreo posibilitate in cazul in care nu apare pe portalul instanței sa se fi stabilit deja termenul?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:28, 23 Martie 2019
După ce instanța este sesizată cu rechizitoriul, se stabilește termen pentru procedura de camera preliminară. Dacă aveți o calitate în dosar (inculpat) veți primi o citație în care vi se va aduce la cunoștință termenul respectiv.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Apare pe portal si o sa fiti citat.
Ultima modificare: Luni, 18 Martie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cand ora estimată este ora 12, poate sa înceapă si mai devreme ?

La cât recomandați sa fiu in instanta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2019
trandafir2, moderator
@Morrgotth,
Este foarte posibil ca termenul pe camera preliminara sa nu-l vedeti pe portal (decat dupa pronuntare) pentru ca daca nu s-au formulat cereri si exceptii in termenul prevazut la art.344 alin. (2) si (3) c. proc. pen., la expirarea acestuia, judecatorul de camera prelimirara se pronunta in camera de consiliu, asa incat judecatorul constata legalitatea (si restul) si trimite in judecata (cu precizarea ca partile sunt anterior citate cu mentiunea ca pot formula cereri si exceptii pe camera).
O alta practica judecatoreasca. face de asemenea posibil, ca judecatorul sa dea termen pe camera si sa-l vedeti pe portal indiferent daca anterior s-au formulat cereri si exceptii. Este la latitudinea judecatorului.
Cat priveste termenul de la fond, acesta apare pe portal si partile sunt citate.
Si trei, daca v-a estimat ora 12.oo, atunci mergeti la ora 12.oo. Bafta!
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Martie 2019
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salutare! am si eu o întrebare. după primirea rechizitoriului ... GabiT123 GabiT123 Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea rechizitoriului de la camera preliminara cat timp mai durează pana la termenul de judecată? Am primit acasa ... (vezi toată discuția)
Buna seara! puteți sa ma ajutați va rog cu un răspuns, am ... George185 George185 Buna seara! Puteți sa ma ajutați va rog cu un răspuns, am fost prin fără permis și am avut prima ședință la camera preliminară, am primit plicul ca ... (vezi toată discuția)
Camera preliminara si rechizitoriul in ncpp - notiuni, informatii relunelu relunelu Buna ziua.As dori sa stiu cum pot afla date din rechizitoriu,si deasemenea ce presupune \'\'camera preliminara\'\'.Va multumesc. (vezi toată discuția)