Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea rechizitoriului ...

Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea rechizitoriului de la camera preliminara cat timp mai durează pana la termenul de judecată? Am primit acasa doar rechizitoriul iar daca verific pe portal dosarul imi scrie: Termen judecată 26.05 dar nu am primit citație doar rechizitoriul. Rechizitoriul a fost primit pe 03.05.2022 Cat o sa mai dureze pana imi dau soluție la dosar?
Buna ziua!

Acela este termenul pentru camera preliminara. Daca nu ati formulat cereri si exceptii in aceasta faza, nu veti fi citat la acel termen, judecatorul urmand sa constate legalitatea rechizitoriul si va acord termenul de fond.

De obicei primul termen de judecata se acorda aproximativ la un interval de o luna-doua de la termenul de camera preliminara.

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Acela este termenul pentru camera preliminara. Daca nu ati formulat cereri si exceptii in aceasta faza, nu veti fi citat la acel termen, judecatorul urmand sa constate legalitatea rechizitoriul si va acord termenul de fond.

De obicei primul termen de judecata se acorda aproximativ la un interval de o luna-doua de la termenul de camera preliminara.

Am înțeles. Multumesc frumos!
BIU''