avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea rechizitoriului ...

Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea rechizitoriului de la camera preliminara cat timp mai durează pana la termenul de judecată? Am primit acasa doar rechizitoriul iar daca verific pe portal dosarul imi scrie: Termen judecată 26.05 dar nu am primit citație doar rechizitoriul. Rechizitoriul a fost primit pe 03.05.2022 Cat o sa mai dureze pana imi dau soluție la dosar?
Cel mai recent răspuns: Patarflorian47@gmail.com , utilizator 19:31, 27 Decembrie 2022
Buna ziua!

Acela este termenul pentru camera preliminara. Daca nu ati formulat cereri si exceptii in aceasta faza, nu veti fi citat la acel termen, judecatorul urmand sa constate legalitatea rechizitoriul si va acord termenul de fond.

De obicei primul termen de judecata se acorda aproximativ la un interval de o luna-doua de la termenul de camera preliminara.


Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Acela este termenul pentru camera preliminara. Daca nu ati formulat cereri si exceptii in aceasta faza, nu veti fi citat la acel termen, judecatorul urmand sa constate legalitatea rechizitoriul si va acord termenul de fond.

De obicei primul termen de judecata se acorda aproximativ la un interval de o luna-doua de la termenul de camera preliminara.

Am înțeles. Multumesc frumos!
BIU''

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salutare! am si eu o întrebare. după primirea rechizitoriului ... GabiT123 GabiT123 Salutare! Am si eu o întrebare. După primirea rechizitoriului de la camera preliminara cat timp mai durează pana la termenul de judecată? Am primit acasa ... (vezi toată discuția)
Buna seara! puteți sa ma ajutați va rog cu un răspuns, am ... George185 George185 Buna seara! Puteți sa ma ajutați va rog cu un răspuns, am fost prin fără permis și am avut prima ședință la camera preliminară, am primit plicul ca ... (vezi toată discuția)
Primul proces Adrian 00 Adrian 00 In cat timp voi avea proces daca dosarul apare pe portalul instantei de pe 10.01.2019 (vezi toată discuția)