Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cat c
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cat c

pot conduce 18 tone sau 22t daca posed permis categoria c doar?multumesc
laudoni123, utilizator
Da.

a) Categoria C:
1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D, sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 Kg. şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
b) Categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 Kg.
multumesc
as mai avea o intrebare daca se poate.in cazul in care am avut permis de uk si l am preschimbat in romanesc dar l-am preschimbat in romanesc pt ca urma o suspendare a permisul meu in uk dar este deja romanesc acum.si am obtinut categoria c recent.daca o sa il preschimb iar in permis de uk o sa mi l suspende?ms