avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cat c
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cat c

pot conduce 18 tone sau 22t daca posed permis categoria c doar?multumesc
Ultima modificare: Joi, 17 Ianuarie 2019
laudoni123, utilizator
Cel mai recent răspuns: laudoni123 , utilizator 15:54, 17 Ianuarie 2019
Da.

a) Categoria C:
1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D, sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 Kg. şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
b) Categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 Kg.
multumesc
as mai avea o intrebare daca se poate.in cazul in care am avut permis de uk si l am preschimbat in romanesc dar l-am preschimbat in romanesc pt ca urma o suspendare a permisul meu in uk dar este deja romanesc acum.si am obtinut categoria c recent.daca o sa il preschimb iar in permis de uk o sa mi l suspende?ms

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru masina electrica trebuie permis de conducere? marinescu112233 marinescu112233 pentru masina electrica trebuie permis de conducere sau daca nu atunci ce trebuie sa poti circula (vezi toată discuția)
Autoturism mma 2500 kg+ platforma 2700 kg mma? justskyzzo justskyzzo Buna tuturor, Am cautat pretutindeni dar nu gasesc nimic mai detaliat in privinta remorcarii unei platforme auto.Din start permisul imi va permite lucrul asta ... (vezi toată discuția)