avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Creștere copil

Bună dimineața, vă rog să-mi spuneți și mie dacă nu mă mai întorc la ultimul locul de muncă de unde am rămas în creștere copil și vreau să merg în altă parte se poate, vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: geo1982ro@yahoo.com , utilizator 06:48, 20 Ianuarie 2019
Buna dimineata,
Se poate doar ca va trebui sa va dati demisia, angajatorul nu va poate concedia.
Doriti sa beneficiati de stimulentul de insertie?
Bună dimineața,da vreau că să beneficiez de stimulentul de inserție,o să trebuiască să mai lucrez ceva dacă îmi bag demisia? vă mulțumesc!

Ionut.ion a scris:

Buna dimineata,
Se poate doar ca va trebui sa va dati demisia, angajatorul nu va poate concedia.
Doriti sa beneficiati de stimulentul de insertie?

Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Ianuarie 2019
geo1982ro@yahoo.com, utilizator
Cautati pe forum, sunt multe discutii pe tema asta, acum sunt pe tel ca va lasam un link.
Depinde cum va intelegeti cu actualul angajator, poate va trebui sa ramaneti perioada de preaviz...
Pentru a beneficia de stimulent va trebui sa reveni la locul de munca cu cel putin 60 de zile inainte de nasterea copilului.
Vedeti acele discutii sau poate va ajuta cineva cu pasi exacti de urmat in acest caz.
geo1982ro@yahoo.com a scris:

Bună dimineața,da vreau că să beneficiez de stimulentul de inserție,o să trebuiască să mai lucrez ceva dacă îmi bag demisia? vă mulțumesc!



Pentru stimulent, OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

Se poate sa reveniti in activitate la un alt loc de munca, decat cel din care ati intrat in CCC.


Ionut.ion a scris:

Cautati pe forum, sunt multe discutii pe tema asta, acum sunt pe tel ca va lasam un link.
Depinde cum va intelegeti cu actualul angajator, poate va trebui sa ramaneti perioada de preaviz...
Pentru a beneficia de stimulent va trebui sa reveni la locul de munca cu cel putin 60 de zile inainte de nasterea copilului.
Vedeti acele discutii sau poate va ajuta cineva cu pasi exacti de urmat in acest caz.
[/Bună dimineața, vă mulțumesc pentru toate sfaturile pe care mileati dat,o zi frumoasă să aveți!

Alte discuții în legătură

Servici Ploton Ploton 1.Pt a beneficia de inserție trebuie neaparat sa ma intorc la același loc de munca unde am intrat in ccc? 2.Daca angajatorul ma angajează cu 2 h sau 4 h pe ... (vezi toată discuția)
Reînceperea serviciului după ccc Genzingher Genzingher Momentan sunt in concediu creștere copil,vreau sa stiu daca pot sa ma angajez in alta parte sau trebuie sa ma întorc unde am lucrat inainte de bebe.Cu cate ... (vezi toată discuția)
Supliment de insertie amop1234 amop1234 sotia a stat cu bebe acasa primul an si eu al doilea. Ma reintorc la munca cand face copilul 2 ani, pe 16 iunie. Mai avem dreptul la stimulent de insertie? (vezi toată discuția)