Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Creștere copil

Bună dimineața, vă rog să-mi spuneți și mie dacă nu mă mai întorc la ultimul locul de muncă de unde am rămas în creștere copil și vreau să merg în altă parte se poate, vă mulțumesc!
Buna dimineata,
Se poate doar ca va trebui sa va dati demisia, angajatorul nu va poate concedia.
Doriti sa beneficiati de stimulentul de insertie?
Bună dimineața,da vreau că să beneficiez de stimulentul de inserție,o să trebuiască să mai lucrez ceva dacă îmi bag demisia? vă mulțumesc!

Ionut.ion a scris:

Buna dimineata,
Se poate doar ca va trebui sa va dati demisia, angajatorul nu va poate concedia.
Doriti sa beneficiati de stimulentul de insertie?

geo1982ro@yahoo.com, utilizator
Cautati pe forum, sunt multe discutii pe tema asta, acum sunt pe tel ca va lasam un link.
Depinde cum va intelegeti cu actualul angajator, poate va trebui sa ramaneti perioada de preaviz...
Pentru a beneficia de stimulent va trebui sa reveni la locul de munca cu cel putin 60 de zile inainte de nasterea copilului.
Vedeti acele discutii sau poate va ajuta cineva cu pasi exacti de urmat in acest caz.
geo1982ro@yahoo.com a scris:

Bună dimineața,da vreau că să beneficiez de stimulentul de inserție,o să trebuiască să mai lucrez ceva dacă îmi bag demisia? vă mulțumesc!

Pentru stimulent, OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

Se poate sa reveniti in activitate la un alt loc de munca, decat cel din care ati intrat in CCC.

Ionut.ion a scris:

Cautati pe forum, sunt multe discutii pe tema asta, acum sunt pe tel ca va lasam un link.
Depinde cum va intelegeti cu actualul angajator, poate va trebui sa ramaneti perioada de preaviz...
Pentru a beneficia de stimulent va trebui sa reveni la locul de munca cu cel putin 60 de zile inainte de nasterea copilului.
Vedeti acele discutii sau poate va ajuta cineva cu pasi exacti de urmat in acest caz.
[/Bună dimineața, vă mulțumesc pentru toate sfaturile pe care mileati dat,o zi frumoasă să aveți!