Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CIM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoare speta: incepand cu data de 29.01.2019 ar trebui sa ma reintorc la locul de munca dupa finalizarea concediului de crestere copil 2 ani. Mentionez ca am anuntat angajatorul prin formularea unei cereri scrise cu privire la intentia mea. Din pacate societatea la care lucrez nu-si mai desfasoara nici o activitate, din luna iulie trimitand acasa toti cei 25 angajati. Firma nu este in faliment si nici nu are activitatea suspendata, nu inregistreaza venituri, in momentul actual figurand cu doar 4 salariati cu contracte de munca suspendate (sunt in crestere copil). Va rog sa-mi precizati in ce conditii pot fi reprimita la locul de munca si daca exista temei legal pentru concedierea mea.
Va multumesc!
Corina Adam, utilizator
1. Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

2. Asadar, persoana aflata in CC are dreptul sa revina la ultimul loc de munca avut inainte de intrarea in CCC sau la un loc de munca echivalent cu acesta ...Cu toate ca textul de lege nu reglementeaza expres si obligatia angajatorului de a va primi la munca la terminarea CCC, aceasta obligatia decurge dintr-unul din principiile dreptului civi, conform caruia, un drept subiectiv apartinând unui subiect de drept, de regula îi corespunde o obligatie altui subiect de drept (a celui de la care se pretinde sa savârseasca ceva). Altfel spus, dreptului persoanei de a reveni la locul de munca dupa terminarea CCC ii corespunde obligatia angajatorului de a va primi inapoi.

Reluarea activitatii se va face in baza aceluiasi contract individual de munca, angajatorul emitand o decizie de incetare a suspendarii c.i.m. si de reluare a activitatii.

In cazul in care s-a desfiintat locul de munca, angajatorul va trebui, mai intai, sa va ofere un alt loc de munca echivalent.

3. Puteti fi concediata pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.
Va multumesc pentru raspuns! In conditiile in care societatea nu-si desfasoara niciun fel de activitate economica, in organigrama neexistand nici un post (in mod sigur postul meu va fi desfiintat) va rog sa-mi spuneti cate luni este obligat angajatorul sa ma platesca: 6 luni s-au mi se va oferi un preaviz de 45 zile?